Eesti keele õppekavade koostamise alus

Õppekavade koostamise alus on Euroopa keeleõppe raamdokument: õppimine, õpetamine ja hindamine.

Keeletasemed jaotuvad Euroopa keeleõppe raamdokumendi keeleoskustasemete süsteemi kohaselt alljärgnevalt:

  • Tase A1 (algtasemel keelekasutaja, läbimurre): õpilane mõistab väga lihtsaid igapäevaseid väljendeid ja fraase, et oma vajadusi rahuldada. Oskab ennast ja teisi tutvustada ning pärida elukoha, tuttavate inimeste ja asjade järele ning vastata sama ringi küsimustele. Suudab suhelda lihtsas keeles, kui vestluspartner räägib aeglaselt ja selgelt ning on valmis aitama.
  • Tase A2 (algtasemel keelekasutaja, esmane keeleoskus): õpilane mõistab lauseid ja sageli kasutatavaid väljendeid, mis seostuvad talle oluliste valdkondadega (info enda ja pere kohta, sisseostude tegemine, kodu, töö). Tuleb toime igapäevastes suhtlusolukordades, mis nõuavad otsest ja lihtsat infovahetuttuttavatel rutiinsetel teemadel. Oskab väljendada oma vajadusi.
  • Tase B1 (iseseisev keelekasutaja, suhtluslävi): õpilane mõistab konkreetsete teemaga seotud tekstide ning erialase mõttevahetuse Suudab suhteliselt ladusalt vestelda sama keele emakeelse kõnelejaga. Oskab erinevatel teemadel luua selget teksti ning selgitada oma vaatenurka, kaaluda kõnealuste seisukohtade tugevaid ja nõrku külgi. Oskab kirjeldada kogemusi, sündmusi, unistusi ja eesmärke.
  • Tase B2 (iseseisev keelekasutaja, edasijõudnu tase): saab aru pikematest kõnedest ja ettekannetest, enamiku teleuudiste, publitsistikasaadete ja filmide sisust, tööteema puhul mõistab ka keerukamaid nüansse. Saab aru aktuaalsetel teemadel kirjutatud artiklitest, autori seisukohtadest, vsaab aru ilukirjanduslikest Oskab vestelda ladusalt ja spontaanselt, aktiivselt osaleda aruteludes, väljendada ja põhjendada oma seisukohti, esitada poolt- ja vastuargumente. Oskab kirjutada selgeid ja detailseid tekste huvipakkuvatel teemadel, samuti oskab kirjutada aruannet, referaati ja (ameti)kirju.
  • Tase C1 (vilunud keelekasutaja, vaba suhtluse pädevus): saab aru pikematest tekstidest ja varjatud ning kaudselt esitatud seostest, saab aru kõigist teleprogrammidest ja filmidest; saab aru pikkadest ja keerulistest tekstidest, erialastest artiklitest, erinevatest tehnilistest juhenditest, tajub tekstide stilistilist eripära; oskab end väljendada ladusalt ja spontaanselt, avaldada oma mõtteid ja arvamusi, arendada vestluses teemat, teha kokkuvõtteid, kasutada keelt paindlikult ja tulemuslikult erinevatel eesmärkidel; oskab kirjutada selget ja hästi liigendatud teksti, põhjendada oma arvamust, esile tõsta olulisemat, vajadusel kohendada oma stiili, oskab kirjutada erinevaid ametikirju ja aruandeid.
  • Tase C2 (vilunud keelekasutaja, haritud emakeelekõneleja tase).